Ćwiczenia i odchudzanie, techniki na spalenie boczków dietą i treningiem

Spal boczki dietą i treningiem

Wiele z nas kobiet, ale też i mężczyzn, dążąc do idealnej sylwetki, posiada problem z tkanką tłuszczową zgromadzoną w dolnej części pleców , a oprócz tego na biodrach, czyli tzw. „boczkami”. Skąd się biorą i jak je zwalczyć? Postaram się Wszystkim co nieco podpowiedzieć.

Skąd się biorą „boczki”

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że boczki to nic innego, jak napęczniałe adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, które są swoistymi spichlerzami na wypadek głodu (to dziedzictwo z zamierzchłych czasów, kiedy żywność była trudna do zdobycia i jadło się okazyjnie, po udanym polowaniu).

Najgroźniejsze dla mojej sylwetki są: cukier zwyczajny oraz różnego typu tłuszcze zarówno te zdrowe w nadmiernej ilości, jak i kwasy tłuszczowe trans. Mieszanka tych dwóch składników daje nam świetny pokarm między drugimi dla naszych boczków.

Idąc ulicą, szczególnie latem, bardzo często zauważamy szczupłe dziewczyny, u których estetykę sylwetki zaburzają wylewające się fałdki.

Wiele z Was, jak również osób, które się nie odchudzają, jada cukry intuicyjne zobowiązane w batonikach, muesli, dżemach, napojach , a oprócz tego w postaci czystego cukru dosypując go do kawy, herbaty, ale też i miodu. To niestety w połączeniu z brakiem wysiłku fizycznego w rozumieniu treningu fizycznego , a oprócz tego ogólnie pojętej aktywności w ciągu dnia, powoduje, że tkanka tłuszczowa karmi się cukrem. Nie będę wnikać w szczegóły tego procesu – to osobny zagadnienie. Istotne jest to, że węglowodany i tłuszcz dość szybko są przetwarzane i gromadzone w tkance tłuszczowej.

Przy diecie MŻ (potocznie: „niedużo żreć”) zawierającej słodycze, bez wysiłku fizycznego, poziom tkanki tłuszczowej będzie wysoki w stosunku do poziomu tkanki mięśniowej, tak zatem metabolizm będzie niski, a skutki odchudzania prędzej, czy w późniejszym czasie nie będą zadowalające.

Co zrobić, ażeby się ich pozbyć?

Prawidłowe odżywianie

Najmniej drastyczne, najmniej bolesne, są diety opierające się na niskim indeksie glikemicznym, czyli eliminujące produkty zawierające cukry intuicyjne, w dodatku i utwardzone tłuszcze roślinne, bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia tłuszcze trans.

Dlatego wszelakie słodycze trzeba wyeliminować z normalnego jadłospisu. Domyślam się, iż to dla wyselekcjonowanych jest niemożliwe, w takim wypadku, jedzenie 1-2 razy w miesiącu czegoś słodkiego, niemniej jednak nie w porażających ilościach, ma możliwość pozostać bez wpływu na boczki, głównie wówczas, kiedy jesteśmy aktywni i regularnie ćwiczymy.

Też słodkie, owocowe jogurty, serki są podstępnym karmicielem tkanki tłuszczowej. Niewiele ludzi zadaje sobie trud przeczytania składu produktu na opakowaniu. Okazuje się, że jest tam pełno cukru, w pewnych przypadkach i tłuszczu a przede wszystkim, sztucznych dodatków.

Nie wspomnę o smażonych daniach, ciastach, białym pieczywie, białym ryżu, rozgotowanym makaronie, to pokarmy smażone (priorytetowo panierowane w bułce, płatkach kukurydzianych, mące ) i nadmiar pokarmów skrobiowych też wpływają niekorzystnie na naszą sylwetkę, wygląd skóry, występowanie cellulitu, różnego typu wyprysków.

Jeżeli już chcemy osiągnąć cel, pozbyć się boczków, nadmiaru tłuszczu również z innych części ciała, należy się przełamać i poznać innenowe smaki warzyw, naturalnego nabiału, ryb (niemniej jednak nie smażonych) i chudego mięsa. Możliwości przygotowania smacznego, zdrowego i nietuczącego jedzenia są bardzo duże, jeżeli już ktoś nie posiada inwencji twórczej w kuchni, ze 100% pewnością korzystając z wyszukiwarki internetowej jest w stanie odnaleźć podpowiedź. Zmniejszając przy tym użycie soli na rzecz aromatycznych ziół, można wpłynąć w niewielkim stopniu na poprawę krążenia , a ponadto odprowadzenie nadmiaru wody z organizmu.

świetny trening

Jest świetnym dopełnieniem diety i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej także w tej newralgicznej części ciała.

Wiele z Was pomysłu, że robiąc popularne brzuszki lub inne odmiany ćwiczeń ABS (na mięśnie brzucha) pozbędzie się fałdek. Niestety, to nie tak działa. Ćwiczenia mięśni brzucha są potrzebne. Spłaszczają i wzmacniają brzuch, ale nie spalają tkanki tłuszczowej, a już z pewnościąnie spalą boczków.

Podstawowym elementem wysiłku fizycznego pozwalającym ich się pozbyć jest wysiłek aerobowy (zwany popularnie wysiłkiem cardio) – zarówno klasyczny, jednostajny jak również trening interwałowy.

Pragnę jeszcze zaznaczyć, iż najwłaściwszym i najefektywniejszym sposobem na kształtowanie sylwetki, jest połączenie wysiłku aerobowego z ćwiczeniami kształtującymi- np. siłownia, pilates.

Wracając do sposobu na niechciane boczki – czas trwania treningu pomagającego w ich redukcji to min. 40-60 min. Częstotliwość to min. 4 razy w tygodniu, niemniej jednak idealnie, na początek, kiedy redukujemy tkankę tłuszczową nawet do 6 razy w tygodniu, zaczynając od co najmniej i 15 minut dziennie, istotne, aby wdrożyć się w tryb systematyczności i w miarę, jak forma będzie wzrastała wydłużać i intensyfikować trening.

Uwaga:

Wszystkie dolegliwości podczas ćwiczeń zarówno ze strony układu oddechowego jak i narządu ruchu (ból stawów, ścięgien) mogą być sygnałem, że powinno się lub przerobić rodzaj treningu, lub zmniejszyć intensywność, a wręcz z niego zrezygnować i skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje treningów, które najefektywniej wpływają na pozbywanie się boczków:

- Skakanie na skakance

- pływanie kraulem i grzbietem

- jazda na rolkach, łyżwach

- bieganie

- aeroboxing, inne rodzaje treningu fitness z wykorzystaniem elementów egzemplarzy walki, ale w formie ciągłej, aerobowej.

Kwestię kręcenia hula-hop z masażem pomijam, ponieważ nie ma zbyt dużego wpływu na spalanie tkanki tłuszczowej, bardziej na modelowanie ciała, ale w połączeniu z dietą o niskim indenie glikemicznym, daje wymierne rezultaty.

Reasumując:

Jeżeli już pomimo regularnych i dość intensywnych ćwiczeń macie problem z boczkami, to trzeba zwrócić baczną uwagę na swoją dietę (usterki żywieniowe są najczęstszym powodem ich powstawania), bądź na rodzaj ćwiczeń i czas ich trwania.

 

Posted in zdrowie

Tags: , , ,